Tur Dünyası’ndan, Öğlen Yemeği Seçeneğiyle Günübirlik ESKİŞEHİR ODUNPAZARI ve Tekne Turu 59.90 TL’den Başlayan Fiyatlarla!
Tur Dünyası’ndan, Öğlen Yemeği Seçeneğiyle Günübirlik ESKİŞEHİR ODUNPAZARI ve Tekne Turu 59.90 TL’den Başlayan Fiyatlarla!

89 TL

59,9 TL

Hediye Açıklaması

• Odunpazarı Eskişehir’in ilk yerleşim yerini oluşturan Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi ve kültürel zenginliklere sahip çok özel bir yerdir. Tur Dünyası, güvencesiyle keyifli zamanlar geçirmek, hem de tarihe yolculuk yapmak zamanı!

FIRSAT SEÇENEKLERİ

• Eskişehir Odunpazarı Turu Kişibaşı 59.90 TL

• Eskişehir Odunpazarı Turu + Öğlen Yemeği Kişibaşı 69.90 TL


TUR KALKIŞ NOKTA VE SAATLERİ

• 06.00 Bakırköy İncirli Doğtaş Mağazası Önü
• 06.15 Beşiktaş Yıldız Camii
• 06.30 Kadıköy Belediyesi karşısı

TUR PROGRAMI

• Belirlenen saat ve yerden hareket ile Adapazarı, Pamukova, Bozuyuk güzergâhını takip ederek Eskişehir’e gidiyoruz. İlk durağımız Sazova Park olacaktır. Sazova Park’taki gezimizi tamamlayıp Odunpazarı Evleri bölgesine gidiyoruz. Eskişehir’in ilk yerleşim yerini oluşturan Odunpazarı semtindeki Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi evlerdir).
Safranbolu, Beypazarı, Göynük gibi yerlerdeki mimari özellik ve motifleri taşıyan Odunpazarı, kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Bir rivayete göre Eskişehir’e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk Çayı’nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odunpazarı’na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur. Osmanlı örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir. Odunpazarı gezisinin ardından Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi gezisine başlama(Müze, Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesidir. Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile kurulmuştur. Müzede 42 cam sanatçısının eserleri sergilenmektedir. Yerli sanatçıların eserlerinin yanı sıra Japon, Polonyalı, Letonyalı, Alman bazı sanatçıların da hediye ettiği eserler müzede yer alır. Müzenin 3 galerisinden ikisi müzenin devamlı koleksiyonunu sergilemek için kullanılır; diğeri ise genç sanatçıların eserlerinin geçici olarak sergilendiği bir mekândır). -Türkiye’nin kuruluşunu anlatan 130 fotoğraf, Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlere ait 51 portresinin bulunduğu Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi’ni ziyaret etme. Müzede, Eskişehir yöresine ait çok sayıda etnoğrafik eser de yer bulunmaktadır. Müze, özellikle yakın tarihimizle ilgili araştırma yapanlar için de zengin bir kitaplığa sahiptir. Kurşunlu Camii ve külliyesi, Lületaşı Müzesi’ni ziyaret etme.

Kurşunlu camii ve Külliyesi; Eskişehir’in güneyinde, Yukarı Mahalle Odun Pazarı’nda bulunan Kurşunlu Külliyesini, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı veziri Gazi Melek Mevlana Mustafa Paşa 1525 yılında yaptırmıştır. Kubbesinin kurşunla kaplı olmasından ötürü de Kurşunlu Cami olarak tanınmıştır. Cami üzerindeki kitabesinde Mimar Sinan’ın eseri olduğu yazılıdır. Ancak Mimar Sinan’ın eserlerinin listesini veren Tuhfetü’l -Mimarin de külliyenin yalnızca kervansarayının ismi yazılıdır. Caminin yanı sıra yapı topluluğu misafirhane, yemekhane, mutfak, kervansaray ve sıbyan mektebinden meydana gelmiştir. Çeşitli dönemlerde onarım geçiren cami 1966 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Lületaşı Müzesi; Lületaşı sadece Eskişehir’de çıkarıldığı tek bölge olması nedeniyle Eskişehir’in simgesi haline gelmiş bir madendir. Atlıhan; Eskişehir ’in tarihi Odunpazarı semtinde bulunan Atlıhan, kentin ilk ve tek el sanatları çarşısı konumundadır. İçinde 23 satış birimi ve atölye bulunan Atlıhan’da, lületaşı, gümüş işlemeciliği, cam, seramik, pişmiş toprak kaplar, tezhip, ebru, hat gibi geleneksel el sanatları ile yöresel el sanatları ürünlerinin satışı yapılıyor.
Gezilerimizin ardından öğle yemeği arası veriyoruz.

Öğle yemeğimizin ardından; porsuk çaında tekne gezisine katılabiliriz. ( tekne gezileri zaman zaman belediye tarafından gerçekleştirilmemektedir. Bu konuda firmamızın hiçbir sorumluluğu yoktur). Tekne gezisinin ardından turumuzu Kent park’ta sonlandırıyoruz.

Fırsata dahil olan hizmetler

• Ulaşım ve çevre gezileri
• Araç içi ikramlar
• Rehberlik hizmeti
• Öğle yemeği için çiğ börek ve ayran ikramı (Yemekli Tur Seçildiğinde verilecektir)
• Tekne turu ücreti (tekne turlarının düzenlenip düzenlenmemesi Büyükşehir Belediyesi’nin insiyatifinde olup acentanın hiçbir mesuliyeti yoktur) gerçekleşmeyen tekne turlarında herne sabeple olursa olsun herhangi ücret iadesi yapılmaz tekne turu firmamızın misafirlerimize hediyesidir.

Hizmete dahil olmayan hizmetler

• Kişisel harcamalar
• Müze ve ören yeri giriş ücretler
• Tekne turu (tekne turlarının düzenlenip düzenlenmemesi Büyükşehir Belediyesi’nin insiyatifinde olup acentanın hiçbir mesuliyeti yoktur)

Hediye Özellikleri
Kime Erkek
Kategori Fırsat Hediyeleri
Stok 1